آشنایی با تولید چسب

آشنایی با تولید چسب یکی از موضوعاتی است که برای بسیاری از افرادی جویای کسب و کار ها صنعتی هستند جذاب است. ما در این پست قصد داریم تا شما را با بخشی از تولید چسب آشنا کنیم تا شما اطلاعات مورد نیاز خود را از طریق خواندن پست «آشنایی با تولید چسب» تامین کنید.

انواع مختلفی از چسبها برای اتصال اجسامی که شبیه هم هستند یا نیستند وجود دارد.در حال حاضر دیگر از چسباننده های طبیعی مانند سریش کمتر استفاده می شود مگر در مواردی خاص.اما در حال حاضر هر روز تولید چسب های جدیدی که منشا پلیمری دارند رو به افزایش است.

آشنایی با تولید چسب

آشنایی با تولید چسب

تولید چسب به روشهای گوناگونی تولید می شوند که در زیر به آنها اشاره میکنیم تا شما بتوانید با روش های مختلف تولید چسب به طور مختصر آشنا شوید.

 

تولید رزین چسب به صورت یک جسم جامد

از معروف ترین چسبهای این دسته اپوکسی ها می باشند که با استفاده از سیکلو آلیفاتیک ها طوری ساخته و تولید شده اند که قابل استفاده در دماهای بالا میباشند.معمولا برای تولید چسبهای قوی تر و کمی انعطاف پذیر از رزینهای اپوکسی با  پلی آمید استفاده می شود.اغلب اپوکسی ها حتی بدون مواد افزودنی نیز چسبندگی بالایی دارند.

با استفاده از اپوکسی فنولی اتصالاتی میتوان به وجود آورد که تا ۳۲۰ درجه دوام دارند.این چسب ها در درماهای بالا تولید شده و برای لانه زنبوری و پیوند داده استفاده میشوند.این گروه شامل چسبهایی از قبیل سیلیکونها،پلی استرها و آکریلیک ها نیز می شوند.

تبخیر حلال از محلول پلیمر گرمانرم

برای تولید چسب مواد پلیمری که در حلالها حل می شوند میتوانند چسبهای مفیدی باشند.با تبخیر شدن حلال پلیمر، جامدی تشکیل می شود که به چسب حلال شناخته می شود.نیترو سلولز که محلول ۱۵ تا ۲۵ درصد آن را برای چسب هواپیما و مصرف خانگی استفاده می کردند ،از این دسته می باشند.

آکریلیک ها ، محلول رزینهای آکریلیک تولید شده هستند که به نام چسبهای پلاستیک شهرت دارند و برای اتصال پلی استرن و پلاستیکها کاربرد دارند.

تبخیر آب از یک شیرابه پلیمری

از پروراندن ذرات ریز پلیمر هایی که در آب معلق هستند، شیرابه ها را تشکیل می دهند و هنگام تبخیر، آب این ذرات به وسیله نیروهایی به هم متصل می شوند.رزین بعد از خشک شدن دیگر قابلیت انحلال در آب را ندارد.از این چسبها معمولا برای متصل کردن محصولات چوبی استفاده می شود که پلی وینیل استات از این دسته می باشد که به چسب چوب یا چسب سفید شهرت دارد.

سرد کردن پلیمر گرمانرم ذوب شده

پلیمر ها اگر در دمای مناسب و خوبی ذوب شوند نیروی جاذبه زیادی دارند که چسب داغ یا گرم نامیده می شوند.این چسبها به صورت لوله هایی کم قطر تولید و به بازار عرضه می شوند.این چسبها بر اثر حرارت ذوب شده و با مالیدن آنها بر روی سطح اجسام و فشردن دو سطح به هم ،در حین سرد شدن اتصال انجام میشود.

عوامل اتصال دهنده

از رایج ترین عوامل اتصال در این گروه سیلان ها می باشند .این ترکیبات دو گروه متفاوت عاملی ،در دو سر یا انتها دارند که میتوانند باعث چسبندگی شوند.یک سر این ترکیب برای چسبندگی شیشه یا مواد معدنی دیگر و سر دیگر آن فعالیت شیمیایی دارد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *