آشنایی با ساخت زیور آلات دست ساز

دنیای مهره های رنگی و سنگ های با اشکال مختلف و ترکیب کردن آن ها برای ساخت زیورآلات دست یاز همانند  دستبند، گردنبند، گوشواره و غیره بسیار جذاب هست. برای آشنایی با ساخت زیور آلات دست ساز ما برای شما این پست را تهیه کردیم تا شما با مطالعه آن بتوانید اطلاعات مفیدی در این زمینه به دست آورید.

بدلیجات

دنیای بدلیجات دست ساز دنیای گسترده ایه چون دنیای مهره ها و سنگ ها بسیار متنوع و پیچیده هست از بین این ها ساخت بدلیجات دست ساز با سنگ یکی از پرطرفدارترین زیورالات دست ساز هست چون سنگ ها هم به لحاظ زیبایی و هم رنگ و طبیعی بودن جلوه بهتری در دستبند های دست ساز و گردنبند های دست ساز ایجاد می کنند.

همه زیورالات دست ساز با مهره وسنگ و مروارید ساخته نمی شود بعضی از زیورالات از نخ ها بافته میشود مثل دستبند های دوستی که با کاموا بافته می شود ویا دستبند های مکرومه بافی و یا دستبند های منجوق بافی، همچنین از بین زیورآلات دست ساز دستبند های چرم دست ساز هم طرفدرای زیادی دارند و همراه با پلاک های اسماء و یا اشکال مورد استفاده قرار می گیرند.

آشنایی با ساخت زیور آلات دست ساز

آشنایی با ساخت زیور آلات دست ساز

جلسه اول آشنایی با ساخت زیور آلات دست ساز

آشنایی با ابزار و لوازم زیور آلات مهره ای این جلسه مقدمه ای هست که با آموزش اون، می توانید در انتخاب سنگ ها و ساخت زیو آلات مهره ای تون به درستی عمل کنید.

بعضی از این نکات پایه و اصل و بعضی هم برای زیبایی بیشتر کار هستند.

 

انتخاب جنس مهره

ما در بازار جنس های مختلفی از مهره هارو داریم و برایساخت زیور آلات دست ساز که بسته به جنسشون قیمتشون متفاوت هست. اول سنگ ها : دسته اول سنگ ها هستن که خودشون باز انواع مختلفی دارند مثل سنگ تراش خورده، سنگ تراش نخورده، سنگ عقیق  میشه گفت سنگ ها در بین انواع مهره ها قیمت بالاتری دارند.

دوم  کریستال ها : مهره های کریستالی درواقع کانی هایی هستند که روشون برش خورده و حالت چند وجهی دارند و از نظر قیمت، قیمت پایینی دارند ولی وجهه و زیبایی سنگ هارو ندارند. به دو صورت شفاف و مات هم هستند.

 

سوم مهره: مهره ها معمولا جنس پلاستیکی دارند و معمولا به خاطر شکل و طرح هایی که بدلیجات  دارند مورد پسند بچه ها قرار می گیرند. چهارم  منجوق : ویژگی خاص منجوق ها ظریف بودن و کوچک بودن اون هاست و به سه جنس ژله ای و معمولی  و کریستالی به فروش میرسند و مناسب کارهای ظریف هستند  برای بدلیجات و معمولا برای استفاده از اون ها از دستگاه منجوق بافی استفاده میشود.

آشنایی با ساخت زیور آلات دست ساز

پنجم  مروارید : مروارید ها قبلا فقط در رنگ شیری و سفید بودند اما به تازگی تنوع رنگی زیادی دارند و ویژگی خاص مروارید ها براق بودن سطح مروارید و گرد بودنشون هست. مروارید ها در بدلیجات بیشتر مورد توجه لوکس پسندهاست واز ترکیبش با ربان ها ی براق تو ساخت زیور آلات بیشتر استفاده میشود.

آشنایی با ساخت زیور آلات دست ساز

انتخاب سایز:

بعد از این که تصمیم گرفتیم چه جنسی برای بدلیجات کار ما مناسب هست باید ببینیم بسته به نوع زیور آلات و سلیقه ما چه سایزی رو باید انتخاب کنیم. سایز هایی که در سنگ ها ، مهره ها و کریستال ها هست به قرار زیر هستند:

سایز ۲ = ۲ میلی متر

سایز ۴ = ۴ میلی متر

سایز ۶ = ۶ میلی متر

سایز ۸ = ۸ میلی متر

سایز۱۰ = ۱۰ میلی متر

از بین سایز های سنگ و مهره های بالا سایز های ۶ و ۸ معمولا برای ساخت دستبند و گردن آویز و دیگر بدلیجات  کاربرد دارند. مخصوصا کارهایی که تنها از یه ردیف مهره ساخته شدند.

البته شما بسته به سایز مچتون میتونید سایز مناسب رو انتخاب کنید. منجوق ها رو معمولا به  سایزهای بزرگ  و کوچک و متوسط تقسیم میکنند که اندازه اون ها معمولا  ۲ و۳ میلی مترهست.

 

نکته

توجه کنید که بسته به سایز هر مهره  باید سوزن و نخ  یا کش مناسب با سوراخ اون مهره رو  استفاده کرد.

پلاک ها:

پلاک ها در ساخت زیور آلات و بدلیجات مهره ای  جایگاه ویژه ای دارند به همین خاطر باید متناسب با جنس سنگ ها باشند. به طور مثال وقتی سنگ عقیق رو برای کار دستبند مهره ای مون انتخاب میکنیم. مطمئنا هزینه ی بیشتری نسبت به کریستال کردیم. بنابراین بهتره از پلاک استیل استفاده کنیم. اما اگه یه دستبند با قیمت پایین تر میخوایم میتونیم از پلاک های زرده قلم  و مهره های  کریستال استفاده کنیم.

 

پلاک های دستبندی:

دارای دو سوراخ ، در دوطرف پاک برای رد کردن نخ یا کش هستند. پلاک های آویز: از پلاک های آویز برای گردن آویز و گردنبند معمولا استفاده می شود، اما در ساخت بعضی از دستبند ها هم کاربرد دارد.

 

رنگ ها:

ساخت دستبندهای مهره ای کار آسانی هست و اون چه که در ساخت این زیور آلات خیلی مهمه هنر ترکیب انواع سنگ ها و مهره ها و کریستال و غیره با هم هست. معمولا در تولید دستبند تنها از یک جنس مهره استفاده می کنند.

و مثلا کریستال رو با عقیق ترکیب نمی کنند.  اما میشه  رنگ مات رو  با رنگ شفاف یا  رنگ مات  رو با یک رنگ براق از یک جنس رو باهم ترکیب کرد. ویا از ترکیب سایز ۸ و ۶ استفاده کرد. میشه از ترکیب یه طیف رنگ استفاده کرد و یا از ترکیب رنگ های متضاد و غیره بهره گرفت که کاملا سلیقه ای هست.

نخ ها:

معمولا از نخ زرگری برای ریسه کردن زیور آلات مهره ای  استفاده میشود چون نخ زرگری برخلاف بسیاری از نخ ها پرز نمیده  به زودی مستهلک نمیشود.

نخ نامرئی کشی یا کش های نامرئی هم برای  ساخت زیور آلات مهره ای بسیار کاربرد داره و همون طور که گفته شد باید نخ متناسب با سوراخ یا درز مهره انتخاب بشود. چون بعضی از مهره ها یا خرج کار ها برخلاف سایز بزرگی که دارن سوراخ کوچکی دارند.

 

خرج کار:

از خرج کار، استفادهی زیادی درساخت زیور آلات مهره ای میشود که باز هم هر خرج کار رنگ های متفاوتی مثل طلایی، نقره ای، زرده قلم، پتینه رو شامل میشود و سایزبندی و شکل های بسیارمتنوعی دارد.

یکی از استفاده های مهم خرج کار در پنهان کردن گره دستبند هست.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *